حداقل استراحت بعد از عمل بینی

حداقل استراحت بعد از عمل بینی چند روز است؟ اگر به دنبال یک نتیجه عالی از عمل بینی خود هستید، یکی از نکات بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشید استراحت بعد از عمل بینی است. همان طور که می‌دانید جراحی زیبایی بینی یکی از عمل‌های زیبایی بسیار پرطرفدار است که رعایت مراقبت‌ها و نحوه استراحت بعد از عمل بینی تاثیر بسیاری در نتیجه آن خواهد داشت.

حداقل استراحت بعد عمل بینی

شما هم اگر قصد انجام جراحی بینی دارید و تمایل دارید تا با داشتن اطلاعات بیشتر به بهترین نتیجه از عمل خود دست پیدا کنید، با ما در ادامه این مقاله همراه باشید:

حداقل استراحت بعد از عمل بینی

معمولا پزشکان به بیماران خود توصیه می‌کنند که به مدت یک هفته از انجام فعالیت و یا رفتن به سرکار خودداری نمایند، اما این مدت می‌تواند بسته به شرایط جسمی بیمار و همچنین نوع بیهوشی مورد استفاده در زمان جراحی تغییر یابد. برخی از بیماران معمولا بعد از گذشت 1 الی 3 روز پس از عمل بینی به اندازه کافی سرحال شده‌اند و می‌توانند به راحتی از منزل خارج گردند.

به طور کلی برای تمامی بیماران توصیه می‌گردد تا به مدت حداقل 2 هفته فعالیت‌های جسمی خود را محدودتر کنند و در صورت امکان تا مدت یک هفته سرکار نروند. در واقع باید سعی شود تا بیمار از انجام فعالیت سنگین و حرکات شدید صورت و لب‌های خود مانند گریه کردن، خندیدن شدید و یا حتی خوردن غذاها و یا خوراکی‌هایی که نیاز به جویدن بسیار دارد خودداری نماید.

برای داشتن دوران نقاهت با آرامش و بدون دردسر می‌توانید نکات زیر را رعایت کنید:

✓ تعیین محل استراحت

قبل از اقدام به انجام جراحی بینی، محل مناسبی را برای استراحت کردن خود انتخاب نمایید تا بعد از ترخیص از بیمارستان به راحتی بتوانید در آنجا استراحت کنید. بهتر است تمامی وسایل مورد نیاز خود را در محل تعیین شده قرار بدهید تا نیازی به فعالیت زیاد نداشته باشید.
همچنین بهتر است فردی را به عنوان همراه با خود به بیمارستان و منزل بیاورید تا بتواند در انجام امور منزل به شما کمک کند، این کار باعث می‌شود تا شما فعالیت کمتری را در طول دوران نقاهت خود انجام بدهید.


✓ استفاده
از دو بالش در هنگام خواب

در هنگام خوابیدن بهتر است سر شما بالاتر از بدنتان قرار بگیرد، در واقع این کار کمک می‌کند تا التهاب و تورم شما کاهش پیدا کند و از بروز خونریزی احتمالی نیز جلوگیری می‌کند. برای این کار می‌توانید از دو بالشت در زیر سر خود استفاده کنید. همچنین بهتر است در زمان خوابیدن تنها باشید تا بینی‌تان با آسیب و یا ضربه مواجه نگردد.

قرار دادن دو بالش زیر سر بعد عمل بینی

 نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. پزشکان به بیماران خود توصیه می‌کنند تا بعد از انجام جراحی از خوابیدن به پهلو خودداری نمایند. در واقع نحوه صحیح خوابیدن بعد از عمل به صورت طاق باز است و این نیز بهتر است تا حداقل دو هفته بعد از جراحی ادامه یابد.

[irp posts=”973″ name=”بهترین جراح بینی در رشت + هزینه عمل بینی 1401″]

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد عمل بینی و دریافت ویزیت اولیه با بهترین جراح بینی شهر خود با ما در ارتباط باشید:

تغذیه مناسب بعد از جراحی بینی

مصرف غذای مناسب بعد از جراحی بینی نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در طول دوران نقاهت باید رژیم غذایی مشخصی را رعایت کنید تا بتوانید به نتیجه ایده‌آل خود در کمترین زمان ممکن دست پیدا کنید. در ادامه به توضیح مختصری از این موارد پرداخته‌ایم:

از خوردن غذاهایی با نمک فراوان و یا شور به شدت خودداری نمایید.
سعی کنید در طول دوران استراحت و بعد از عمل از غذاهای نرم استفاده کنید.
بهتر است در طول دوره نقاهت از مایعات فراوان و نوشیدنی های مقوی استفاده کنید.
خوردن غذاهای خشک که نیاز به جویدن زیاد دارد و همچنین مصرف آجیل توصیه نمی‌شود.

تغذیه بعد عمل بینی

مراقبت‌های لازم بعد از جراحی بینی

برخی نکات و مراقبت‌هایی هستند که بیمار بایستی برای رسیدن به نتیجه بهتر و کوتاه‌تر شدن طول دوره نقاهت خود آن‌ها را رعایت نماید. این نکات به شرح زیر است:

استفاده از کمپرس سرد بعد از جراحی بینی می‌تواند به کاهش سریع‌تر تورم و کبودی بعد از عمل کمک بسیاری کند. معمولا این کار تا 72 ساعت بعد از عمل و استفاده از آن بر روی چشم‌ها و گونه‌ها توصیه می‌شود.

کمپرس سرد بعد عمل بینی

همچنین یکی دیگر از نکات مهم در این زمینه، بالا قرار دادن سر است. بهتر است تا دو هفته از پایین انداختن سر خود خودداری کنید.

بعد از گذشت 2 تا 3 هفته از عمل بینی خود می‌توانید فعالیت و ورزش‌های سبک مانند پیاده‌روی را آغاز نمایید، اما انجام فعالیت‌های سنگین مانند کوهنوردی، شنا و … تا حداقل دو ماه بعد از جراحی توصیه نمی‌شود.

پرهیز از ورزش سنگین بعد عمل بینی

همچنین توصیه می‌شود تا حداقل دو ماه بعد از جراحی، از قرار گرفتن در زیر نور مستقیم آفتاب شدید خودداری کنید، زیرا ممکن است این مسئله باعث شود تا پوست شما ملتهب و آسیب دیده گردد.

در 2 الی 3 هفته اول در مواقعی که می‌خواهید عطسه بزنید، باید این کار را با دهان کاملا باز انجام دهید تا از وارد شدن فشار به بینی شما جلوگیری گردد.

نکته آخر

حداقل استراحت بعد از عمل بینی به معنای استراحت مطلق بعد از عمل نیست، بله شما بایستی در این مدت مراقبت بیشتری از خود و بینی‌تان داشته باشید تا بتوانید به نتیجه مطلوب و دلخواهتان از جراحی زیبایی دست پیدا کنید.
انتخاب یک پزشک خوب در این زمینه می‌تواند باعث شود تا شما به آسانی به او اعتماد کنید و دیگر نگرانی در خصوص جراحی بینی و نتیجه آن نداشته باشید. همچنین با توصیه‌هایی که یک پزشک و جراح متبحر و با سابقه در این خصوص به شما می‌کند می‌توانید دوران نقاهت کوتاه‌تر و راحت‌تری را بگذرانید.

منبع: ایران دکتر آنلاین