ورم نوک بینی گوشتی بعد از عمل

ورم نوک بینی گوشتی بعد از عمل به چه علت رخ می‌دهد؟ افراد بسیاری هستند که برای انجام جراحی بینی اقدام می‌کنند و در بین این افراد کسانی نیز هستند که دارای بینی‌های گوشتی می‌باشند. جراحی بینی گوشتی از جمله عمل‌هایی است که علاوه بر پیچیدگی و زمان بیشتر جراحی، می‌تواند عوارض بیشتری نیز نسبت به بینی‌های استخوانی داشته باشد.

یکی از مهم‌ترین عوارض این جراحی، ورم نوک بینی گوشتی بعد از عمل و همچنین سفتی و گرد شدن آن است، که در ادامه به توضیحات کامل‌تری در مورد این مسئله خواهیم پرداخت:

ورم نوک بینی گوشتی بعد از عمل

ورم نوک بینی گوشتی بعد از عمل جراحی

همان طور که بارها در مقالات مختلف به این نکته اشاره شده است، در صورتی که شما برای انجام جراحی بینی خود به یک متخصص جراح بینی ماهر و با تجربه مراجعه نمایید به طور قطع می‌توانید با یک نتیجه عالی و با کمترین عارضه روبه رو شوید.
اما علاوه بر این مسئله، هر چقدر هم که مهارت و تجربه جراح در این زمینه بالا باشد بعد ازعمل بینی گوشتی، بیمار با عارضه‌هایی مواجه می‌شود که کاملا طبیعی است و با گذشت زمان بهبود می‌یابد.

ورم نوک بینی گوشتی بعد از عمل یکی از مهم‌ترین عوارض بعد از جراحی است که برای بسیاری از بیماران رخ می‌دهد. مدت زمان دوام و ماندگاری این نوع ورم بعد از جراحی در افراد مختلف متفاوت است و به ساختار بینی، نوع جراحی و همچنین نوع پوست بینی بیماران بستگی دارد.

این نوع عارضه در بیماران با بینی‌های گوشتی بیشتر مشاهده می‌شود، به دلیل اینکه پوست بینی آن‌ها ضخیم‌تر بوده و دارای غضروف‌های ضعیف‌تری نسبت به بینی‌های استخوانی می‌باشند.

سایر عوارض جراحی بینی گوشتی

بینی‌های گوشتی به دلیل خصوصیات و ویژگی‌های خاصی که دارند ممکن است بعد از جراحی با عارضه‌هایی روبه رو شوند که با گذشت زمان و بدون نیاز به درمان کاملا بهبود پیدا می‌کنند. از جمله این مشکلات و عوارض می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پهن بودن بینی بعد از عمل

یکی از عمده مشکلات بیماران بعد از عمل بینی گوشتی، پهن بودن بینی ان‌هاست، که البته باید بگوییم این پهنی به دلیل ورم و تورم بینی است که با رعایت مراقبت‌های بعد از عمل  تا حد بسیار زیادی می‌توانید از پهنای بینی خود بکاهید.

پهن بودن بینی بعد عمل

ورم نوک بینی گوشتی بعد از عمل

از آنجایی که بینی‌های گوشتی دارای غضروف کمتر و ضعیف‌تری نسبت به بینی‌های استخوانی می‌باشند، بعد از جراحی ممکن است با گردی و ورم نوک بینی خود مواجه شوید. برخی از افراد این عارضه را اصلا خوشایند نمی‌بینند و ترجیح می‌دهند تا هر چه سریع‌تر آن را رفع کنند.
باید بدانید که این مسئله کاملا طبیعی بوده و بعد از گذشت مدت زمانی در حدود چند ماه گرد شدن نوک بینی بهبود می‌یابد و افراد به نتیجه دلخواه خود بیشتر نزدیک می‌شوند.

برای دریافت ویزیت اولیه با بهترین جراح بینی در شهر خود با مشاورین ایران دکتر آنلاین ارتباط برقرار کنید:

سفتی نوک بینی بعد از عمل

یکی دیگر از عارضه‌هایی که بعد از عمل بینی و با گذشت مدت زمان اندکی کاملا بهبود پیدا می‌کند، سفت شدن نوک بینی گوشتی است. علت سفت شدن نوک بینی بعد از جراحی کاملا به ساختار داخلی بینی بازمی‌گردد.

راه‌های از بین بردن ورم نوک بینی گوشتی

همان طور که به این موضوع اشاره کردیم، ورم نوک بینی گوشتی بعد از عمل پس از گذشت مدت زمانی در حدود چند ماه به طور کامل از بین می‌رود. اما برخی از افراد هستند که این عارضه برای آن‌ها بسیار ناخوشایند بوده و ترجیح می‌دهند که هرچه سریع‌تر آن را رفع نمایند.

از این جهت در ادامه به چند مورد از راهکارهای موثر در کاهش ورم نوک بینی پرداخته شده است:

  • کمپرس سرد برای کاهش ورم نوک بینی

یکی از موثرترین راهکارها برای کاهش ورم بینی بعد از جراحی است. کمپرس سرد و یا یخ را در اطراف بینی قرار بدهید و این کار را در طول روز چند مرتبه تکرار کنید.

کمپرس سرد بعد عمل بینی

  • کاهش نمک برای کاهش ورم نوک بینی

رژیم غذایی سالم می‌تواند در نتیجه جراحی شما تاثیر بسیاری داشته باشد. کاهش نمک مصرفی در غذاهایی که استفاده می‌کنید یکی از راهکارهای موثر در تسریع روند بهبودی و از بین بردن ورم و التهاب در بینی است.

  • چسب بینی برای کاهش ورم نوک بینی

استفاده صحیح و مداوم از چسب بینی یکی از راهکارهای بسیار مفید در روند بهبودی بعد از جراحی بینی است. طریقه استفاده صحیح از چسب بینی را می‌توانید از پزشک خود و یا سایت‌های معتبر آموزش ببینید.

چسب زدن بینی برای کاهش ورم بینی بعد عمل

  • بالا نگه داشتن سر بعد از عمل بینی

از پایین انداختن سر خود بعد از جراحی بینی خودداری نمایید. برای این کار می‌توانید در هنگام خواب از دو بالشت در زیر سر خود استفاده کنید تا سر شما بالاتر از بدنتان قرار بگیرد.

  • ماساژ بینی بعد عمل

ماساژ بینی یکی از روش‌های بسیار موثر در کاهش سریع‌تر ورم و التهاب بینی است. برای انجام این کار می‌توانید به پزشک متخصص خود مراجعه نمایید و یا با دیدن آموزش‌های لازم خودتان این کار را در منزل انجام بدهید.

  • عدم استفاده از دخانیات

سیگار یکی دیگر از عوامل موثر در کاهش روند بهبودی است که خطر عوارض بعد از عمل بینی گوشتی را نیز می‌تواند افزایش بدهد.

[irp posts=”507″ name=”نوع پوست در عمل بینی چه تاثیری دارد؟ (عمل بینی با پوست ضخیم)”]

تاثیر کورتون در کاهش ورم بینی گوشتی بعد از عمل

معمولا زمانی که ورم نوک بینی گوشتی بعد از عمل با گذشت مدت زمان بسیار در حدود 2 الی 3 ماه کاهش پیدا نکرده باشد، جراح برای بیمار خود تزریق آمپول کورتون را توصیه می‌کند.. کورتون که ترکیبی از تریامیسونولون و لیدوکائین می‌باشد با گذشت زمان تاثیر آن کاهش می‌یابد، به همین دلیل استفاده از این آمپول با تجویز پزشک و در چند نوبت و در فاصله کوتاه‌تری از عمل بینی توصیه می‌گردد.

تزریق کورتون به بینی برای کاهش ورم

علاوه بر این، قرص‌هایی نیز وجود دارد که در روند کاهش سریع‌تر ورم و التهاب بینی می تواند بسیار موثر باشد، اما استفاده از آن بایستی زیر نظر پزشک متخصص صورت بگیرد.

سخن آخر

در نهایت باید بگوییم که بهتر است از داشتن حساسیت‌های نا به جا خودداری کنید و تا بهبودی کامل ورم بینی خود صبور باشید تا بتوانید نتیجه نهایی از عمل بینی گوشتی را مشاهده نمایید.
معمولا با طی شدن روند بهبودی بعد از عمل به صورت طبیعی این عوارض و مشکلات از بین می‌روند و نیازی به استفاده از راهکارهای مختلف برای تسریع در این راه وجود ندارد.

منابع: ایران دکتر آنلاین , mayoclinic