میگرن و عمل بینی؛ سردرد بعد از عمل بینی

میگرن و عمل بینی چه ارتباطی دارند؟ برخی از افراد گمان می‌کنند که بعد از جراحی بینی، سردردهای مداوم آن‌ها و یا میگرن مداوا می‌شود و دیگر اثری از آن باقی نخواهد ماند. در حقیقت باید بگوییم که عمل بینی هیچ تاثیری بر روی روند افزایشی و یا کاهشی میگرن نخواهد داشت.
اما چرا برخی از افراد در خصوص سردردهای بعد از عمل بینی خود شکایت می‌کنند. ما در این مقاله قصد داریم تا در مورد علت بروز سردرد بعد از عمل بینی و همچنین راهکارهای مفید برای بهبودی آن بیشتر توضیح بدهیم. با ما در ادامه مقاله همراه باشید:

میگرن و عمل بینی

برخی از پزشکان بر این عقیده هستند که برخی از سردردهای میگرنی پس از جراحی زیبایی بینی کاهش پیدا خواهد کرد و یا تعداد آن‌ها به حداقل خواهد رسید. در واقع این مسئله به این دلیل است که محققان دلیل این گونه از سردردها را وارد شدن فشار زیاد به حفره‌های داخلی بینی و همچنین سطوح داخلی سینوس‌ها می‌دانند که بعد از انجام جراحی بینی این نوع از سردردها از بین خواهد رفت. اما همان طور که به این موضوع اشاره کردیم، سردردهای میگرنی و یا حتی تعداد آن‌ها هیچ نسبتی با جراحی زیبایی بینی نخواهد داشت و بعد از عمل از میزان و تعداد آن کاسته نمی‌شود. همچنین شدت میگرن بعد از عمل بینی افزایش پیدا نخواهد کرد، از این رو بیماران بایستی بدون در نظر گرفتن این مسئله برای انجام جراحی بینی خود اقدام نمایند.

دلایل سردرد بعد از عمل بینی

جراحی زیبایی بینی مانند سایر عمل‌ها ممکن است با عوارض کوچک و یا بزرگی همراه باشد، اما یکی از این مشلات که با شکایت برخی از بیماران مواجه می‌شود، بروز سردرد بعد از جراحی بینی است. شدت اینگونه از سردردها در افراد مختلف بنا به شرایط جسمی و بدنی آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد.
اما علت اینگونه از سردردها بعد از عمل بینی چیست و آیا راهکار مناسبی برای کاهش و یا درمان آن وجود دارد؟ در ادامه مطلب می‌توانید عوامل ایجاد کننده سردرد بعد از عمل بینی و راه حل‌های مناسب برای کاهش آن را مطالعه کنید.

[irp posts=”1110″ name=”هزینه عمل بینی در تبریز سال 1401 + عوامل موثر بر قیمت عمل بینی”]

عوامل ایجاد سردرد بعد از جراحی بینی

این عوامل می‌توانند به شرح ذیل باشند:

مواد بیهوشی در زمان جراحی بینی

بیهوشی یکی از راهکارهای مناسب برای کنترل درد و احساس ناراحتی و استرس در زمان جراحی بینی است معمولا اکثر جراحی‌های شامل یک یا ترکیبی از انواع مواد بیهوشی است که باعث می‌شود تا فرد هوشیاری خود را به طور کامل از دست بدهد و در واقع به خوابی عمیق فرو برود.
یکی از عوارض استفاده از مواد بیهوشی برای بیمار در زمان جراحی، بروز سردرد بعد از عمل است. در واقع این مواد به دلیل ایجاد تغییر فشار بر روی ستون فقرات، باعث ایجاد سردرد می‌گردد. معمولا این نوع از سردردها یک روز بعد از عمل بینی رخ می‌دهد و تا یک هفته ماندگار است.

سردرد به دلیل مواد بیهوشی

ماهیت اصلی جراحی بینی

یکی دیگر از عوامل موثر بر روی سردرد بعد از عمل بینی، ماهیت جراحی است. در واقع می‌توان اینگونه گفت که تمامی جراحی‌ها معمولا با سردرد همراه هستند اما این می‌تواند برای برخی از افراد و با شرایط مختلف از شدت‌های کمتر تا بیشتری برخوردار باشد.
از این رو می‌توان گفت، جراحی‌هایی که مربوط به ناحیه مغز، ناحیه سینوسی و یا صورت هستند به دلیل نزدیکی بیشتر آن به نواحی درک درد می‌توانند سردردهای بیشتری را به همراه داشته باشند.

سردرد و عمل بینی

نوسانات فشار خون در زمان جراحی

یکی دیگر از این عوامل موثر بر روی میزان و شدت سردرد بعد از جراحی بینی، تغییرات سطح فشار خون در طول جراحی می‌باشد. به دلیل خونریزی‌هایی که در زمان جراحی بینی رخ می‌دهد ، به منظور حفظ تعادل بدن بایستی فشار خون را تنظیم نماید.
معمولا به واسطه تغییراتی که در فشار خون ایجاد می‌شود، بر روی جمجمه نیز فشارهایی اعمال می‌گردد که همین موضوع می‌تواند باعث بروز سردردهایی بعد از جراحی بینی شود.

استرس و ترس از عمل بینی

اما از مهم ترین دلایل بروز سردرد بعد از جراحی بینی که برای بسیاری از افراد نیز رخ می‌دهد، وجود استرس و اضطراب قبل از عمل و در زمان جراحی است. معمولا فشاری که افراد مختلف بر اثر اضطراب در زمان جراحی به مغز آن‌ها وارد می‌شود باعث بروز اینگونه از سردردها می‌گردد.

سردرد به دلیل ترس از عمل بینی

کمبود خواب

متقاضیان برای جراحی بینی، ممکن است قبل از عمل به دلایل مختلفی همچون ترس از عمل، میزان خواب آن‌ها تغییر کند. همچنین این افراد به دلیل تاثیرات بیهوشی ممکن است با کمبود خواب بعد از جراحی بینی نیز مواجه گردند. از این رو، به دلیل کمبود خواب پروتئین‌هایی در بدن وی تولید می‌شود که مسئول ایجاد دردهای مزمن در بدن هستند و آستانه تحمل درد را نیز کاهش می‌دهد.

سردرد به دلیل کمبود خواب

کاهش سطح آهن بدن

تحقیقاتی که بر روی عوارض کمبود آهن در بدن صورت گرفته است نشان می‌دهد که این کمبود می‌تواند با بروز سردرد ارتباط مستقیمی داشته باشد. در واقع افرادی که دچار سردردهای طولانی مدت می‌شوند بدن آن ها نسبت به سایر افراد از آهن کمتری برخوردار است.
به همین دلیل بهتر است تا از آهن درمانی برای کاهش این سردردها و با توصیه پزشک متخصص استفاده نمایید. در واقع به دلیل از دست رفتن خون در زمان جراحی، سطح آن نیز کاهش پیدا می‌کند و همین موضوع می‌تواند دلیلی بر تشدید سردردهای بعد از عمل بینی نیز باشد.

کمبود آب در اثر جراحی بینی

مغز انسان در یک بخش مایعی شفاف و بی رنگی به نام مایع مغزی نخاعی شناور است و در واقع این مایع به عنوان یک ضربه گیر و و بازدارنده آسیب به مغز نیز عمل می‌کند. در صورتی که بدن دچار کمبود آب شود، تولد مایع مغزی نخاعی نیز به صورت چشمگیری کاهش پیدا می‌کند و همین مسئله باعث کاهش سیستم حفتظتی آن نیز می‌گردد. در نهایت فرد دچار سردرهایی بعد از جراحی بینی می‌شود.

[irp posts=”869″ name=”بهترین جراح بینی در تهران + نمونه کار”]

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عمل بینی و دریافت ویزیت با بهترین جراح بینی شهر خود با ما در ارتباط باشید:

درمان و جلوگیری از بروز سردرد بعد از عمل بینی

علاوه بر استفاده از داروهای مسکن برای کاهش سردرد بعد از جراحی بینی، روش‌های دیگری نیز برای درمان و پیشگیری از آن وجود دارد که به صورت زیر است:

مصرف مایعات

یکی از اصلی‌ترین توصیه‌های پزشکان برای کاهش سردرد، استفاده از مایعات مقوی و کافی است. مصرف کافی مایعات علاوه بر اینکه تولید مایع مغزی- نخاعی را به روال عادی خود برمی‌گرداند، گردش خون را نیز بهبود می‌بخشد که این نیز می‌تواند روال بهبود محل زخم‌ها را سرعت ببخشد.

درمان سردرد با نوشیدن مایعات

کاهش مصرف کافئین 

معمولا برخلاف تصور اکثر عموم که گمان می‌کنند کافئین می‌تواند سردرد آن‌ها را کاهش بدهد، اما تحقیقات خلاف این موضوع را نشان می‌دهد. در واقع مصرف کافئین می‌تواند بر روی نورون‌های حسی در منطفه دورا تاثیر بگذارد و این در نهایت باعث سردرد فرد می‌شود.
از این رو پزشکان توصیه می‌کنند که بیماران بعد از جراحی بینی برای جلوگیری از بروز سردرد، مصرف مواد کافئین دار را کنترل نمایند.

استراحت کافی

یکی از راهکارهای موثر در کاهش سردرد بعد از عمل بینی، استراحت کافی است. در واقع زمانی که فرد به مغز خود این اجازه را می‌دهد تا به خوابی عمیق فرو برود باعث می‌شود تا تولید پروتئین‌های مولد سردرد را از طریق مغز به شدت کاهش بدهد.
در نهایت باید بگوییم که بروز سردرد بعد از عمل بینی کاملا طبیعی است و نیازی به نگرانی در خصوص این مسئله نیست. شما می‌توانید با رعایت نکات ذکر شده و همچنین توجه لازم به توصیه‌های پزشک از بروز و یا شدت آن نیز جلوگیری نمایید.

استراحت بعد عمل بینی برای کاهش سردرد

منبع: ایران دکتر آنلاین